A zero waste életmód 5+1 alapelve!
A zero waste életmód forradalmat indított néhány évvel ezelőtt, ami manapság már több millió embert mozgat meg világszerte. A műanyagok betiltásáért harcoló tömegek és az elrettentő tengeri felvételek a PET palackok bővületében, cselekedésre késztették az embereket. A ma már mindenki számára elérhetővé vált közösségi hálók, a folyamatos túlfogyasztásra való buzdítás automatikusan maga után vonja a hulladéktermelés növekedését. A témában úttörőnek számító nagykövet, Bea Johnson könyvet is írt az ezzel kapcsolatos gondolatairól. A zero waste életforma nagyasszonya ugyanolyan családanya, mint mindenki más, aki a nyugati, kényelmes élet színvonalon túl, látja a hosszútávú problémákat és mer változtatni is. Mrs. Johnson A Zero Waste Otthon címmel praktikus és gyakorlati útmutatókkal látja el olvasóit a hulladékmentesebb élet elérése reményében.
A drasztikus változtatások helyett olyan praktikákkal találkozhatunk a zero waste törekvések témájában és Bea könyvében is, amit bárki nagyon könnyedén, legnagyobb részt plusz anyagi befektetés nélkül képes megvalósítani, pusztán a tudatos hozzáállásával. A környezettudatos létnek vannak olyan alappillérei, amit érdemes jól megjegyezni, hiszen nagyon sok esetben nem attól lesz valaki környezetkímélő, hogy egyáltalán nem áll be a fogyasztók sorába, hiszen ez ma már egyáltalán nem kivitelezhető, hanem ehelyett próbál az alternatívák irányába elmozdulni és a halmozást visszaszorítani.
A Zero Waste életmód alapelvei:
Amikor valaki egy új életformát szeretne elkezdeni, akkor érdemes mindig lassan és apránként haladni a cél felé, hiszen így, az elején visszacsatolásként érkező apró pozitív élmények erőt adnak a hosszútávú cél szem előtt tartásában. Bár mostanság a zero életmód egy részről trenddé is vált, aki komolyan a tudatosság irányelvei szerint kezdi el űzni ezt a létformát, annak nem csak néhány hónapig fog fontos lenni a következőkben lejegyzett pontok. Ahhoz, hogy valaki elinduljon a mozgalom útján 5 nagyon fontos szabályt érdemes megjegyeznie és eszerint cselekednie.
Utasítsd vissza!
A legnagyobb probléma a nyugati jóléti berendezkedésben az, hogy folyamatosan halmozunk, aminek a következtében a hulladék mennyisége egyre csak nő. Gondoljunk csak bele, hogy egy-egy munkahelyi konferencia során mennyi fölösleges termékkel térünk haza ajándék gyanánt. Prospektusok, ingyen tollak, címkék, de ünnepekkor és nyaralás során is szintén előjönnek ezek a problémák. Egy újabb bólés tál a másod unokatestvértől és a hasonló esetek sora. Ezek ellen úgy tudunk védekezni, hogy egyszerűen nemet mondunk.
Csökkentsd!
Nagyon fontos szabály az, hogy amennyire az életmódunk engedi, csökkentsük a megvásárolni kívánt termékeink listáját. Szelektáljunk és vizsgáljuk meg, hogy mi is az, amit ténylegesen használunk, szeretünk és szükségünk van rá.
Gondold újra!
Az ember háztartásában számos olyan tárgy megtalálható, amelyeknek új funkciót lehet adni, ezáltal is felmérni és tudatosan kezelni a zero waste forradalmi eszméit.
Hasznosítsd újra!
Vannak olyan esetek, amikor már semmilyen formában nem lehet az adott terméket felhasználni vagy új funkcióval ellátni. Ilyenkor jöhet szóba az újrahasznosítás.
Komposztálj!
Az organikus hulladékok megfelelő elhelyezése is megoldást jelenthet, hiszen ezek táptalajt adhatnak az újabb növények számára is.
Javítsd meg!
Ez a pont az 5 alapelv kiegészítéseként jött létre és jóformán össze is lehetne vonni a gondold újra résszel. A hatalmas üzletláncok és cégek arra mennek leginkább rá, hogy minél hamarabb újra kelljen vásárolni adott termékeket, háztartási gépeket, ezáltal a fogyasztás száma nő, amivel egyenes arányosságban változik a bevételi források összege is.
A zero waste életmód elkezdése apró pici változtatásokon múlik . Ezek a törekvések olyan életszemléletet tudnak kialakítani, aminek köszönhetően egy olyan változáshullám indulhat el, ami az élet minden területén gyümölcsöző lehet. A tudatos gondolkodásunk túlmutathat a környezetünk védelmén és a felszívott tudásunkat több területen is hasznosítani tudjuk, nem mellesleg az anyagi stabilitás is pozitív változásként mutatkozhat a vásárlási szokásaink megreformálásával.