A felfázás megelőzése és kezelése
Ez leginkább azzal magyarázható, hogy a nők húgycsöve sokkal rövidebb mint a férfiaké, így a baktériumok könnyebben feljuthatnak a hólyagba, akár a bőrről, a hüvely vagy éppen a végbél felől. A nők mintegy 60 százaléka már az életében legalább egyszer átélte a húgyúti fertőzést. Sokan szenvednek azonban visszatérő fájdalmas gyulladásokban is.
A felfázás során a baktériumok megtapadnak és elszaporodnak a húgyhólyag nyálkahártyáján. A betegség klasszikus tünetei a gyakori vizelési inger, fájdalmas ürítés pár csepp formájában és erős kismedencei fájdalom. Ehhez társulhat még a hányinger, hidegrázás, zavaros, gennyes vizelet, és esetleg még a lázas állapot is.
Gyakran csak az antibiotikumok segítenek a nemkívánatos mellékhatásaikkal együtt, pedig léteznek más szerek is amelyek segíthetnek megszabadulni a kellemetlen fájdalmaktól. Ilyen például a régóta jól ismert tőzegáfonya. Finn kutatók által végzett tanulmányok is bebizonyították, hogy a tőzegáfonya levének napi fogyasztása mintegy felére csökkenti egy újabb gyulladásnak a kockázatát.
A megbetegedésekért főleg a kólibaktérium (Escherichia coli) a felelős, amely korlátozott mértékben a bélben fordul elő, ám könnyen áthidalja a rövid utat a hüvelyig. Ott aztán gyorsan elszaporodik majd megtelepszik a húgyúti szerven. A tőzegáfonya hatóanyagai pontosan ezt képesek megakadályozni.
A természetgyógyászok szerint egy speciális diéta szintén segít elűzni a csírákat és a gyulladást is távol tartani. Ez az úgynevezett hinta diéta, amely azt jelenti, hogy három napon át lúgban gazdag ételeket( teljes értékű vegetáriánus ételeket sok gyümölccsel, zöldséggel illetve korpás termékkel), majd három napon át ezek ellentétét(felvágottakat, cukrot, fehér lisztet) kell fogyasztani. Ennek hatására a vizelet hol lúgos, hol savas, és nincs az a csíra, amely képes lenne kiállni a változó környezetet.
Serkentsük a test öngyógyító erejét!
Mint minden fertőzésnél, ebben az esetben is a test öngyógyító erejét serkenteni kell.
A megoldás pedig minél többet inni és inni. A húgyúti fertőzés esetében ez különösen fontos, mert csak így lehet kimosni a baktériumokat. A szokásos napi mennyiségen felül minél több folyadékot és főleg gyógyteát kell fogyasztani, amelyek már az enyhébb hólyaggyulladások esetén is segítenek.
Hatásos klasszikus gyógyteák
1. A medveszőlő leveléből főtt tea fertőtlenítőleg hat és lassítja a baktériumok szaporodását a vizeletben.
2. Az aranyvesszőtea segít az enyhébb hólyaggyulladásokon és vesehomokon. Serkenti a veseműködést, görcsoldó hatást fejt ki a hólyagizmokra, így enyhíti a vizeléskor jelentkező tipikus fájdalmakat.
3. A mezei zsurló teája erősen fertőtlenítő hatással bír a húgyutakra, de vizelethajtóként és vesehomok esetén lökésterápiában is kiváló segítőtárs. Ezen kívül még a szervezetünk ellenállóképességét is fokozza.
Megelőzés
Mint minden betegségnél itt is nagyon fontos szerepet játszik a megelőzés. Fontos, hogy mindig az időjárásnak megfelelően öltözködjünk. Télen és a hidegebb őszi hónapokban rétegesen és melegen, és főleg a víztaszító ruhákat részesítsük előnyben. Nyáron a hosszabb ideig rajtunk maradt vizes fürdőruha, a klímaberendezések és a huzat jelentik a legnagyobb veszélyt. Éppen ezért ezeket nagyívben kerülni kell! Főleg pamut és selyem alsóneműt válasszunk, nem pedig műszálasat, és mellőzni kell a műanyag slipbetéteket is. Arra is ügyelni kell, hogy a lábunk mindig meleg legyen.
Amit a hólyaggyulladásról tudni kell
Aki már szenvedett hólyaggyulladásban tudja, hogy legtöbbször ez a gyulladás sokszor visszatérő jellegű. Minden ötödik nő élete során legalább egyszer megtapasztalja a felfázás okozta kellemetlen tüneteket. A húgyhólyag és a húgyutak gyulladása esetén legtöbbször szezonális betegségről beszélünk, de ugyanúgy előfordulhat erősebb pszichés terhelésre is. Egyre többen panaszkodnak arról, hogy bizonyos idő elteltével a betegség újra visszatér és súlyosabb tüneteket, akár vesemedence gyulladást is produkál. A kór hátterében nem mindig a coli baktérium áll. Előfordul, hogy a tüneteket a hüvely pH-ját felborító túlzásba vitt tisztálkodási szerek okozzák. A gyulladás bármely életkorban bekövetkezhet, de a hormonháztartás megváltozásának időszakaiban fordul elő legtöbbször. A pubertáskorban, a terhesség alatt, szülés után, és a menopauza időszakában. A higiénés szabályok betartása nélkül nehéz megtörni a visszatérő hólyaggyulladás állandó körforgását – vallják a szakemberek. A tünetek között a gyakori vizelési inger, az égő-szúró fájdalom és a véres vizelet is megtalálható. A hólyaggyulladásban szenvedők fele havonta akár többször is átéli ezt az időszakot.
Okok és ellenszerek
A húgyhólyag meglehetősen érzékeny és azonnal reagál a megfelelő baktériumkeverékre, a melegre és a dörzsölésre, melyek egyaránt kiválthatják a gyulladást. Sokszor azonban a felfázást már az is kiválthatja ha hideg kövön mezítláb mászkálunk, vagy nem cseréljük le időben a vizes fürdőruhát. Az aktív szexuális élet szintén produkálhatja a gyulladásos tüneteket.
A leggyakoribb kiváltó okok – és tanácsok az elkerülésükre
A toalett használata után mindig elölről hátrafelé kell megtörülközni, mert a fordított törléssel a baktériumok a végbéltől közvetlenül a húgycsőhöz vezetjük.
Ha lehet használjunk bidét vagy zuhannyal mosakodjunk meg, így minden rejtett baktériumot eltávolíthatunk.
Tanga fehérneműk
A vékony pánt tökéletesen elősegíti a baktériumok átterjedését, sőt az elől található háromszög szinte direkt szétdörzsöli a fertőző anyagot a húgycsőnyílásnál. Válasszunk nem túl szoros, pamut fehérneműt.
Az illatosított szappanok, tusolók tovább növelik az érzékenységet
Válasszunk hypoallergén tusolót és használjunk parfümmentes szappant, vagy intimhigiéniás terméket.
Kiszáradás
A veséknek és a húgyhólyagnak is megfelelő mennyiségű folyadékra van szüksége a tökéletes és hatékony működéshez. A vizeletnek tisztának kell lennie és nem szabad, hogy besűrűsödjön. Naponta legalább 2 liter szénsavmentes vizet kell elfogyasztani, az alkohol és a kávé fogyasztását pedig mérsékelni, vagy inkább elhagyni.
Gyors segítség
Mielőtt orvoshoz fordulnánk próbáljuk magunk kontrollálni a tüneteket.
Csomagoljunk törülközőbe egy forró vízzel megtöltött palackot és tegyük a derekunkra vagy a medencénkre, ahol leginkább szükségünk van egy kis megnyugvásra. Majd keverjünk össze egy deciliter vizet egy csapott teáskanál szódabikarbónával és igyuk meg. Ezután három órán keresztül 20 percenként igyunk egy-egy deciliter tiszta vizet. A második és a harmadik órában ismét keverjünk egy-egy kanál szódabikarbónát az első pohár vízhez. Ez csökkenti a húgyutak savasságát, gátolva a baktériumok növekedését. Vegyünk be két szem gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítót. Három óra elteltével folytassuk a vízivást (már szódabikarbóna nélkül) egészen addig amíg jobban nem leszünk. A bőséges folyadékfogyasztás segít, mivel az ezáltal képződött kevésbé irritáló, híg vizelet átmossa a húgyutakat. Ha azonban nem tapasztalunk javulást forduljunk a háziorvosunkhoz.
Gyógykészítmények
A káliumcitrát-tartalmú szerek segítenek a savasság egyensúlyban való tartásában. Makacsabb tünetek esetén gyulladásgátló gyógynövényekből, például orvosi medveszőlőből készített tea fogyasztása ajánlott.
A tőzegáfonya szintén kiváló segítőtárs a felfázás és a húgyúti fertőzések megelőzésére és kezelésére. Az immunerősítő és antibiotikus hatással bíró tőzegáfonyát fogyaszthatjuk nyersen vagy szárítva, gyümölcsléként vagy teaként. A tőzegáfonya étrend-kiegészítő tabletták és kapszulák formájában is elérhető.